Mountain View

Sadi-S Prosedürü Tüp Mide ve Gastrik Bypass Ameliyatları

Diyabetik hastalarda diyabetin kontrolünü, insulin ve oral antidiyabetiklerin kullanımının bırakılmasını sağlayan, hem kilo kontrolü hem metabolik kompanenti oldukça güçlü olan bir operasyon olan;

SADİ-S PROSEDÜRÜ NEDİR?

Tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarının bileşimi  olan bir ameliyattır. Hem tüm mide hem de by-pass ameliyatlarının faydaları aynı seansta tek bir ameliyatla sağlanır. By pass sonrası gelişen safra reflüsü ve dumping sendromları pilor kası operasyonunda korunduğu için görülmez. By pass ameliyatlarındaki gibi artık mide dokusu kalmadığı için artık mide ile ilgili sorunlar  yaşanmaz. Diyabet ve metabolik etkileri by passlardan daha iyi  duedonal switch operasyonuna eşdeğerdir. Kilo verme ve uzun dönem bu kilo kontrolünde sonuçlar oldukça iyidir. Ortalama 20 yıl kilo kontrolü sağlanır.

Daha önce  tüp mide operasyonu olup kilo alma ve diyabet problemi gelişen hastalara uygulanabilir ve oldukça iyi sonuçlar alınır. Diyabetik hastalarda diyabetin kontrolüne insulin ve oral antidiyabetiklerin kullanımın bırakılmasını sağlar. Hem kilo kontrolü hem metabolik kompanenti oldukça güçlü olan bir operasyondur.

 

SADİ-S NASIL UYGULANIR?

Operasyon laparoskopik (kapalı ameliyat) olarak uygulanır. Önce tüp mide operasyonundan daha geniş olacak geniş olacak şekilde bir tüp mide operasyonu yapılır. Ardından kalın barsağın başlangıcından 250 cm ince barsak sayılarak işaretlenir. Pilor (mide kapısı) korunarak 3 cm aşağısından oniki parmak barsağı kesilir. Mide çıkımı ile işaretlenen ince barsak kısmı birbiriyle birleştirilerek operasyon sonlandırılır.

Sadi-S operasyonu sonrası hasta kaçak testleri ve takipler yapıldıktan 3-4 gün sonra taburcu edilir. Başlangıçta sıvı gıdalarla daha sonraki dönemlerde yarı katı ve katı gıdalarla beslenme sağlanır. Her by pass operasyonunda olduğu gibi şeker emilimin yanında bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de gelişebileceği için hastalar mutlaka takviye vitamin mineral almalıdır. Operasyon sonrası mutlaka yakın takip ve kontrol gereklidir. Ameliyattan sonraki gün insulin kullanan hastaların %90 ının insulin kullanma ihtiyacı kalmayacaktır. Hastalar operasyondan 3 gün sonra banyo yapabilirler. Dikişlerin kontrolü için 1 hafta sonra hasta davet edilir.

Sadi –S prosedürü ve Tüp Mide ve  Gastrik Bypass ameliyatları  Özel Kocaeli Akademi Hastanesi  genel cerrahlarından ve başarılı obezite cerrahileri ile bilinen Op. Dr. Deniz GÜLHAN ve ekibi tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yazın