Mountain View

MİDE BOTOXU

OBEZİTE TEDAVİSİNDE ALTERNATİF YÖNTEM: MİDE BOTOXU

Çağımızın önemli problemlerinden olan obezite halen tüm dünyada en yaygın kronik hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilirken birçok yöntem uygulanır (diyet, egzersiz, davranış değişikliği ve obezite cerrahisi gibi).

Bu yöntemler arasında halen en başarılı seçenek obezite cerrahisidir fakat cerrahi tek başına değil, yanında diyet ve egzersiz programlarıyla daha başarılı olur. Ancak obezite cerrahisi olabilmek için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar :

BMI yani vücut kitle endeksinin 40 ve üzeri olması yada 35 BMI ve hipertansiyon diyabet gibi ek hastalıkların olmasıdır. Bununla birlikte obezitenin yarattığı kozmetik problemler daha düşük BMI değerlerinde de ortaya çıkabilmektedir.

 

PEKİ BU HASTALAR NE YAPMALI ?

Mide botoxunun  çıkış noktası aslında budur. Daha düşük BMI olan, cerrahiden korkan yada cerrahi olması sakıncalı olan hastalar mide botoxu için ideal hasta grubudur.

 

MİDE BOTOXU NEDİR?

Mideye endoskopik yolla yani ağızdan bir hortum vasıtasıyla ulaşılır (yani bu ameliyatsız bir tedavi şeklidir) ardından cilde kırışıklıkları düzeltmek için uygulanan bir madde olan botox midenin çeşitli bölgelerine çok ince bir enjektör yardımıyla zerk edilir. Yaklaşık 30 dakikalık bir operasyon sonrasında işlem bitirilir.

Botox kasların kasılmasını engelleyen bir maddedir. Bu sebeple mimik kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılır. Mide de işlevi nedir derseniz, mide duvarındaki kasların kasılmasını engeller böylelikle mide kasılması ile salgılanan iştah hormonu salınımını durdurur.

Yani iştahınız olmaz yani daha geç acıkırsınız. Buna ek olarak mide kasılmaları azalınca mide daha erken dolar ve daha geç boşalır böylelikle kilo verme süreci tetiklenir.

Sonuçta uyumlu bir hasta olursanız işlem sonrası gazlı içecekler, hazır paketli şekerli gıdalar yemezseniz hele bir de spor yaparsanız çok rahatlıkla istediğiniz kiloya ulaşırsınız.

 

YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Botoxun bilinen bir yan etkisi yoktur. Cildime yaptırdım 6 ay sonra etkisi geçti diye yakınılır fakat mide için güzel olan kısmı da budur 6 ayda ideal kiloya ulaşır, beslenme düzeninizi ve spor alışkanlığını oturtursanız ek doza gerek kalmaz ama yapmazsanız veya  daha fazla kilo vermek istiyorum derseniz aynı işlem kolaylıkla tekrarlanabilir.

 

YAPTIRALIM AMA NASIL?

 Sadece açlık ve anestezinin etkisinin geçmesi için sizden alacağımız 4-5 saatlik bir süreye ihtiyacımız var.

 

KONTROLE GELECEK MİYİM?

Olmazsa olmazı bu mutlaka ayda bir kontrol etmek gerekli bu hem motivasyon hem de başarının pekiştirilmesini sağlar. Kısaca mide botoxu uygun endikasyondaki hastalar için uygulaması kolay etkili ve başarılı bir yöntemdir. Sağlıklı yaşamlar.

 

Yorum Yazın