Mountain View

Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction (yağ alma) nedir?

Liposuction,vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction ameliyatında, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2- 6 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır .

Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder . Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra benzer şekilde vakumla alınır.

Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 1 0 yıl içinde gelistirilen yüzeyel liposuction yada liposculpture adi verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir .Liposculpture tekniği ayrıca deri sarkıklıklarının giderilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde kesin sonuç veren bir yöntem haline gelmiştir.

Son 10 yildir uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltimindeki vazgeçilmez yerini almistir. Amaç zayiflatma degil, kontur düzeltme oldugu sürece, iyi seçilmis hastada, hastane kosullarinda iyi uygulanan teknikle, emniyet siniri asilmadigi takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattir. Günümüzde emniyet siniri degisik kaynaklarda 2,5- 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Daha fazla miktar da yag alanlar vardir. Bu durumda hastanin sivi ve elektrolit dengesini tamamlayacak önlemler alinir, bazen kan nakli gerekli olabilir.

Ameliyat

Ameliyat, hastane kosullarinda ameliyathanede ve anestezi uzmaninin gözetiminde yapilir .Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sinirli küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir . Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasinda sürer. Kanül giris delikleri genellikle dikilmez veya 1-2 dikis konur. Ameliyatin genisligine bagli olarak ayni gün veya 24 saat sonra hastaneden çikmak mümkündür.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Ameliyat sonrası hasta pansuman yapılır. Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Sislik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir .Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur .Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

SIK SORULAN SORULAR

Liposuction (liposaksin) ameliyatı yaptırmak istiyorum. Kime baş vurmalıyım?

Bu bir estetik operasyondur. Mutlaka Plastik ve Estetik Cerrahlara başvurulmalıdır. Bu cerrahi dal dışında çeşitli cerrahlar yoğun talep nedeniyle bu ameliyatı yaptıklarını söylemektedirler. Hastaların mutlaka cerrahın uzmanlık alanını araştırarak sonra ameliyat olmaları kendi yararlarına olacaktır.

Hangi alanlar liposuction için uygundur?

Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yani, memeler, göğüs, karin, bel kalça, uyluk, diz iç yani, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karin germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Liposuction sonrasi iz kalır mı?

Kanüllerin giris delikleri genellikle 2- 4 mm olmaktadir. Bunlardan geriye kalan izler belli belirsiz olmaktadir. Bu ameliyattaki izler göz ardi edilebilecek niteliktedir.

Bir seferde kaç litre yağ alınabilir? Liposuction tekrar yapılabilir mi?

Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4- 5 litre yağ alınabilir. Fakat sıvı ve kan vererek daha fazla alanlar da vardır. Burada cerrahın tercihi söz konusudur. Hastada alanlar genişse 3-6 ay aralarla tekrar ameliyat yapılabilir.

Yorum Yazın