Mountain View

LAPARASKOPİK HİSTEREKTOMİ (KAPALI RAHİM AMELİYATI)

Akademi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Kırman’ın talimatıyla hastalarımızın bilinçlendirilmesi için hazırlanan bu içeriğimiz de ‘Laparaskopik Histerektomi‘ yani Kapalı Rahim Ameliyatı ile ilgili tüm merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz…

 

Histerektomi tanım olarak rahimin vücut dışına alınma ameliyatıdır. Günümüzde sezaryan dan sonra en sık uygulanan ikinci operasyondur. Her yıl ortalama Amerika Birleşik Devletleri’nde 600,000, İngiltere’de 80,000 ve Fransada 72,000 hasta histerektomi olmaktadır.

 

Histerektomi ameliyatı abdominal (açık yöntem), vajinal ve laparoskopik (kapalı) olarak yapılabilmektedir. İlk tercih her zaman vajinal histerektomi yöntemidir. Eğer sadece vajinal olarak çıkarılamayacak ise laparoskopik olarak rahim çıkartılması tercih edilmelidir. Açık yöntem diğer yöntemlerin avantajları nedeniyle en son seçenek olarak hastalara sunulmalıdır.

 

Laparoskopik Histerektominin avantajları

Büyük cilt kesilerine gerek kalmaması
Daha iyi görüntüleme
Daha az kan kaybı
Daha az ağrı ve ilaç tedavisi
Operasyon sırasında ve sonrasındadaha az komplikasyon
Minimal yara izi
Daha kısa hastane yatış süresi
Daha kısa iş başı yapma süresi

 

Histerektomi ameliyatları en sık anormal rahim kanamaları, myomlar, endometriozis, rahim sarkmaları, endometrial hiperplaziler(rahim içi kalınlaşması),  enfeksiyonlar ile cerrahi olarak çıkartılabilecek kanserlerde uygulanmaktadır.

 

Sonuç olarak deneyimli cerrahlar tarafından uygulanan laparoskopik histerektomi hem hasta hem de cerrah için güvenli, konforlu ve avantajlı bir operasyondur ve komplikasyon oranları çok düşüktür.
• Myom: Myomektomi (myomun çıkartılması) veya gerekirse uterus tamamen laparoskopik olarak çıkartılabilir (histerektomi).
• Rahim ağzının (serviks) erken kanserlerinde laparoskopik histerektomi yapılabilir.
• Rahim içi dokusunun (endometrium) ilaçla durdurulamayan kanamalarında, atipik hiperplazi veya kanserlerinde laparoskopik histerektomi ve gerektiğinde lenfadenektomi (lenf bezlerinin çıkartılması ) yapılabilir.

 

Yorum Yazın