Mountain View

Kahvaltı Yapmadan Güne Başlamayın

Sağlıklı bir yaşam için önceliğinde sağlıklı ve doğru beslenmeden geçtiğini söyleyen uzmanlar bu konuda her fırsatta kahvaltı yaparak güne başlamanın önemine dikkat çekiyor.

 

BEDENİMİZİ YENİLİYOR

Doğru ve dengeli beslenme son dönemlerde oldukça konuşulan bir konu. Peki bu nasıl olacaktır? Gün boyu çeşitli işlerle yorulan bedenimiz ancak uyku esnasında kendini yeniliyor. Bu işlem de önceki günde tükettiğimiz besinlerle oluyor. Bu yüzden kişinin doğru ve dengeli bir şekilde hazırlanan kahvaltıyla güne başlaması sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

 

ŞEKER İSTEĞİNİ ARTIRIYOR

Kahvaltı yapmanın önemiyle ilgili bu zamana kadar birçok araştırma yapıldı. Bazı sonuçlara göre hafta içerisinde en az 4 gününde ilk öğünü atlayanlarda depresyon riskinin fazla görüldüğü ve obeziteye daha yatkın olduklarını belirlendi. Çünkü günün ilk öğünün atlanmasıyla kişinin kan şekeri düşüyor ve kişi gün içerisinde içeriğinde şeker bulunan besinleri daha fazla tüketmek istiyor.

 

kahvaltı

 

METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRIYOR

Kilo verme konusunda yapılan yanlışlardan biri kahvaltıyı atmaktır. Çoğu kişi gün içerisinde aldığı kaloriyi atmak için böyle bir yöntemi seçse de bu durum istenilenin tam tersinde bir sonuç ortaya çıkarır. Kahvaltı yapılmadan yapılan bir diyet başarılı olmamaktadır. Metabolizmanın çalışabilmesi için kişinin doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlaması gerekir.

 

Yararları;

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kilo kontrolünü sağlarsınız.
  • Zinde olursunuz.
  • Daha pozitif olursunuz.
  • Gün boyu tok hissedersiniz.
  • Öğle yemeğinde daha seçici olursunuz.

 

KİLO VERMENİZE YARDIMCI

Günün ilk öğünün olan kahvaltıyı atlamak geç saatlerden yemekten bile zararlı olarak görülüyor. Bunu yaşam alışkanlığınız haline getirmenizle birlikte kilo verme konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. Kahvaltı yapan kişilerin yapmayanlara göre kilolarında bir değişiklik olmadığı gözlense de metabolizmayı çalıştırması açısından kahvaltı önemlidir.

 

KAHVALTI MENÜSÜNDE SEÇİCİ OLUN

Günlük besin ihtiyacımızın neredeyse çeyreğini karşılayan kahvaltı tokluk ve doygunluk hissini artırır. Öğlen yemeklerinde daha sağlıklı beslenme tercihleri yapmanıza imkan sağlar. Kolesterolünüzü de gün boyu normal sınırlarda kalmasına yardımcı olur. Doğru ve dengeli bir beslenme için kahvaltı menünüzde de bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

sağlıklı beslenme

 

KAHVALTIDA BUNLAR OLMALI

Sağlam bir kahvaltı için öncelikle günün ilk öğününde şekerli besinleri tercih etmemelisiniz. Kahvaltınızın yarısı lifli karbonhidratlı besinler olmalı. 50 gramlık bir karbonhidrat yeterli olacaktır. (1 dilim tam tahıllı ekmek ya da yarım kase yulaf ezmesi olabilir).  Proteini de eksik etmemelisiniz. Süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketmelisiniz.

 

250 KALORİ

Yağ konusunda da doyurucu ve sağlıklı yağları tercih edin. Zeytinyağı, zeytin, ceviz ve avokado gibi ürünleri tercih edin. Yalnız porsiyon olarak aşırıya kaçmayın. Zeytinyağı bir tatlı kaşığı, avokado da birkaç dilim olmalıdır. Porsiyon miktarlarına dikkat ederek ilk öğünde alacağınız kalori miktarı 250 kalori altında olmamalı.

Yorum Yazın