Mountain View

Doğru Cilt Bakımı İçin Bunlara Dikkat Edin

Hava sıcaklıklarının arttığı ve ilkbahar aylarına girdiğimiz şu günlerde cilt problemleriyle karşılaşmaması için cilt bakımı önerilerini dikkate almalısınız.

 

CİLT SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Baharın gelmesiyle birlikte güneş de yüzünü göstermeye başladı. Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte insanlar da daha fazla dışarıda olmayı tercih ediyor. Kış boyunca soğuk havalarda nemini yitiren cildiniz sıcak havalarda da zararlı ışınlara maruz bırakmamak için bazı önlemler almanızda fayda var. Yaz aylarına girmeden cildimizin bakımına özen göstermemiz cilt sağlığımız açısında önemlidir.

 

DOĞRU BAKIM ÜRÜNLERİ

Sonbahar ve kış aylarında da cildinizi soğuktan korumanızla birlikte cildi yenilemek için önemli bir dönem olsa da eğer fazlasıyla hassas bir cildiniz varsa cilt yine de zarar görebilir. Cilt nemlendirme ve sıvı tüketiminin önemli olduğu bu konuda cildi yaz mevsimine hazırlamak için doğru cilt bakımı ile birlikte cilt için yararlı besin tüketimi ve nemlendirme gibi seçenekler atlanmamalıdır.

2

KADINLARDA FAZLA GÖRÜLEBİLİR

Ciltte oluşan lekeler kadınlarda erkeklere oranla fazla görülebilmektedir. Bu durum özellikle hamilelerin doğum kontrol hapı kullanması dolayısıyla ve cilt tipi ile leke problemine yatkınlığın olmasından dolayı kaynaklanabilmektedir. Erkekler de güneş ışınlarına fazla maruz kalma sonucunda ciltlerinden oluşan lekelerden dolayı tedaviye ihtiyaç duyabilmektedir.

 

DÜZENLİ KREM UYGULAYIN

Cilt lekelerini önleyebilmek adına yaz aylarında ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Bu dönemde güneş kremlerinin cildinize uygun olması ve dışarıya çıkmadan 20 dakika önce krem sürülmesi, 3 saatte bir de bu işlemin uygulanması, şapka ve gözlük kullanımı leke oluşumunu engellemek için gereken önlemlerdir.

1

BAKIMI KIŞIN YAPTIRIN

Deniz ve havuz kullanımı sonrasında cildinizde kuruluk oluşabilmektedir. Bu aktiviteler sonrasında da cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Yazın cilt bakımı uygulamalarına özen göstermeniz dışında tedavi gibi seçenekleri uygulamamalısınız. Cilt tedavisi ve bakım için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır. Kimyasal peeling ve lazer gibi işlemler bu zamanlarda yapılabilir.

 

Yazın cilt bakımı için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bol sıvı tüketimi yapın
  • Yaz mevsimine uygun su bazlı nemlendiriciler kullanın.
  • Parfüm içerikli ürünler kullanmayın
  • Güneşe çıkmada 20 dakika önce koruyucu krem sürmeyi unutmayın.
  • Gözlük ve geniş şapkalardan kullanın.
  • Gözeneklerinizi tıkayacak ürünler kullanmayın.
  • Taze sebze ve meyve tüketin.
  • Lazer epilasyon ve ağda gibi işlemlerden sonra havuza ve denize girmeyin.
  • Sinek ve böcek ısırıklarını kaşımayın.

 

 

Yorum Yazın