Mountain View

Güneş koruyucu krem sürmeden dışarı çıkmayın

Yaz aylarında doğru ve sağlıklı bir güneş koruyucu krem kullanımı öncesinde dermatoloji doktorunuza görünün

 

KIŞIN DA İHMAL ETMEYİN

İlkbaharı yaşadığımız şu günlerde güneş daha fazla yüzünü göstererek sıcaklığını hissettirmeye başladı. Yaz aylarını karşılamaya hazırlanırken mevsimsel hastalıklar kadar cilt sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda da en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise sağlıklı ve doğru bir şekilde güneş koruyucu krem kullanılmasıdır. Tabii bu alışkanlık sadece ilkbahar ve yaz aylarında değil kışın da ihmal etmememiz gereken bir durum.

GÖZLÜK VE ŞAPKA KULLANIN

Güneş ışınlarının yoğun bir şekilde kendini hissettirdiği yaz aylarında ise zararlı güneş ışınlarından korunmak çok daha önemli. Bu dönemlerde sadece güneş kremi kullanmakla kalmayıp kendimizi güneşten korumak için şapka, gözlük kullanın. Eğer mümkün uzun kollu giysiler de tercih edilebilir. Mümkün olduğunca gölgede bulunmayı tercih edin. Su, kar ve kum gibi güneş ışınlarını yansıtan yerlerde güneşten korunmaya daha özen gösterin. Bol bol su ve D vitamin olan besin tüketin.

 

KORUYUCU ÜRÜNLER

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Peki, doğru bir güneş koruyucu krem nasıl seçilir ve nasıl kullanılır. Cilt tipinize uygun olan kremleri tercih edin. Öncesinde dermatoloji doktoruna danışmanız daha yararlı olabilir. 30 faktör ve üstündeki kremleri tercih edebilirsiniz. Buradaki faktör olayı ise sizin güneşe maruz kalma durumunuza göre değişebilir. Faktör sayılarının fazla olması daha fazla koruma sağlamaz sadece daha uzun bir süre koruyucu etki gösterebilir.

 

15 DAKİKA ÖNCEDEN UYGULAYIN

Suya dayanıklı ürünleri tercih edin. Deniz veya havuz kullanımından sonra yeniden sürün. Tercih ettiğiniz kremlerin UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmasına dikkat edin. Ayrıca yaz ve kış fark etmeksizin dışarıya çıkmadan 15 dakika önce kreminizi sürün. Kremi cildinize yedirmeden sürün. Vücudunuzda el, ayaklar ve yüz dışında; dudak, boyun ve koltuk altı gibi bölgelere de sürmeyi unutmayın. Kreminizi 2 saatte bir yenileyin. Sprey türünü değil kremleri tercih edin.

 

Güneş koruyucu krem kullanımının yararları;

  • Ciltteki erken yaşlanmayı önler
  • Güneş yanıklarından korur
  • Cilt kanserine karşı koruyucudur
  • Cildinizin nemlendirilmesini sağlar

Yorum Yazın