Mountain View

Rhytidectomy (Yüz Germe) Ameliyatı Nedir?

Yüz germe ameliyati ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır.

 

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?
Yüz germe ameliyatina aday ideal kisiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya baslamis ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemis, baska ciddi saglik problemi olmayanlardir. Genellikle 40 yasin üzerindeki erkek ve kadinlara bu ameliyat uygulanir. Yüz germe ameliyati sirasinda, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve göz kapaklari estetigi, alin germe,kas kaldirma, lazer ile cilt soyma gibi ameliyatlar da eklenebilir. Ince kirisikliklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yag, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) yapilabilir.

 

Ameliyat öncesi

Yüz germe ameliyati olmayi düsündügünüz zaman, önce ne istediginizi ve neden istediginizi kendinizle tartisin ve ardindan bir plastik cerraha basvurun. Istek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatin ve kendisi ile tartisin. Sigara kullaniyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce birakin. Doktorunuza güneslenme ve cilt bakimi aliskanliginizi iletin ,ameliyatin daha kalici bir sonuç vermesi için, ameliyat sonrasi yapmaniz gerekenleri sormayi unutmayin. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartisin.

 

Ameliyat

Klasik yüz germe ameliyati hastane kosullarinda, anestezi uzmaninin gözetiminde, ameliyathanede yapilir. Genel anestezi ile yapilabildigi gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. Normal sartlarda 2-2.5 saat sürer. Ayni gün eve çikmak mümkündür. Ek islemler (burun,göz kapagi vb ) yapilirsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalinir. Yüz germe ameliyati iz birakan bir ameliyattir. Ancak bu iz belirgin degildir. Izler, sakak bölgesinde saçli deri içinde, kulak önü ve arkasinda gizlenir. Çene alti bölgesindeki yaglar alinirsa çene altinda önden bakinca görülmeyen bölgede 3- 5 mm .lik bir iz kalir, gözkapagi ve alin germe eklenirse göz kapaklarinda ve alinda saçli deri içinde ek izler kalir. Ancak,genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

 

Ameliyat sonrası?

Ameliyat sonrasi erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir sislik ve morarma ,uyusukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasinda yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceginden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliginden geçer. Gözler, burun ve agiz açik birakilacak sekilde bas sargisi uygulanir. Nadiren içerde kan birikmesini önlemek amaciyla dren denilen boru konabilir. Erkek hastalarda yüz derisinin kanlanmasi daha zengin oldugundan kanama ve içerde kan pihtisi olusmasi daha sik görülebildiginden dren konmasi gerekli olabilir. Drenler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargi 2 gün sonra açilir. Genel kontrol ve pansuman degisimi yapilir. Saçlar yikanir ve gerekirse sargi yeniden konur. Dikisler 5-7 gün sonra alinir.

 

Normal hayata dönüş

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kisi 1 hafta sonra isine dönebilir makyaj yapabilir. 2 ay agir egzersizlerden ve asiri günes isigindan kaçinmasi, dis darbelerden korunmasi önerilir. Erkek hastalarda kulak arkasi ile saçli deri arasindaki mesafe daralir. Bu nedenle tiras olurken dikkat etmeleri gerekir. Gerekli durumlarda,Bu bölgeye epilasyon yaptirma ihtiyaci dogabilir. Erkek hastalara 2-3 hafta sakal tirasi olmamalari önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmis sekil, yerçekimi nedeniyle yillar içinde etkileneceginden kisinin bünyesine göre bazen 5-10 yil bazen de ömür boyu kalici olur.

Yorum Yazın