Mountain View

Kalp Kapağı Kireçlenmesi

Kalp kapağı kireçlenmesi aslında normal bir eklem kireçlenmesi gibi bir durum değildir. Bu durum insanlarda çok daha ciddi sorunlara ve tehlikelere neden olduğu için genellikle önemsenmesi gerekmektedir. Kalp kapağı kireçlenmesi, aslında ergenlik dönemini bitirmiş olan herkeste görülme ihtimali yüksek olan bir durumdur. Genellikle çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum bazen nedeni bilinmeyen durumlardan bile kaynaklanabilmektedir.

Günümüze kadar yapılan istatistik çalışmalarına göre kalp kapağı kireçlenmesi rahatsızlığı, daha çok ileri yaşlardaki insanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle yapılan ameliyatlar yaşın ileri olmasına bağlı olarak biraz daha riskli olur. Kalp kapağı kireçlenmesi aslında kalbin içerisinde bulunan aort damarı kapakçığıdır. Bu kapakçık sık sık kapanıp açılan bir kastan oluşmaktadır. Bu kasın kireçlenerek görevini tam olarak yapamaması durumunda birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Normal bir insanda kalp kapakçığı yaklaşık olarak 4 cm2 boylarındadır. Fakat insanlarda kalbin ara ara değişimler göstermesine bağlı olarak bu kapakçığın boyutunda da değişiklikler göstermektedir. Bu durumlarda kireçlenmiş olan kapakçık iyice görevini yapamaz hale gelebilir. Bu kapak üzerinde görülen kireçlenme hafif ve yüksek dereceli olabilir. Bu durumlarda sorun hafif dereceli olarak devam ediyorsa bu durumda yapılabilecek en önemli şey acilen önlem alarak sorunun ilerlemesini önlemektir. Eğer kişilerdeki bu sorun yüksek dereceliyse, gerekirse cerrahi operasyonlar yapılarak kalp kapağı kireçlenmesi ortadan kaldırılmalıdır.

Kalp kapağı kireçlenmesi olan insanlarda en büyük risk tabi ki ani kalp sıkışması ve bunlara bağlı olarak meydana gelen ani ölümlerdir. Bu şekilde hayati tehlikelere neden olan bu hastalık, ilk zamanlarda önemsenmese bile zamanla insanlarda mecburi olarak önemsenecek bir hal almaktadır. Bu nedenle sizlerde kalp kapağı kireçlenmesi sorununun ilerlemesini beklemeden gerekli olan tedavilerinizi yaptırmalısınız. Unutmayın ki ani ölüm meydana gelmese bile kireçlenmiş olan kalp kapağı, tedavi edilmediği sürece kalıcı hasarlara neden olarak geri kalan yaşantınızı kötü bir hale getirebilir.

Kalp kapağı kireçlenmesi, insanlarda ciddi bir şekilde nefes darlığına neden olur. Meydana gelen nefes darlığı problemleri, aslında astıma benzer bir şekilde seyretmez. Bu nedenle kalp kapağı kireçlenmesi durumunda görülen nefes darlığının hemen hemen bir kalp krizi gibi nefes darlıklarına neden olur. Bunun yanı sıra kişilerde çok şiddetli bir göğüs ağrısı oluşur. Özellikle kalp kapağının zamanında görevini yapamaması nedeniyle bu ağrılar çok şiddetli bir hal alabilir.

Kalp kapağı kireçlenmesi olan insanlarda görülen bir diğer sorun ise kalbin sol karıncığında daralmış olan aort kapağına kan göndermek için kapağın üzerine düşen basıncın artmasıdır. Bu gibi durumlarda kalp kası içerisinde çok daha fazla oksijen harcandığı için kişinin normal kalp atışları biraz daha hızlanarak kişinin hızlı hızlı nefes alması durumları görülür. Bu durumlar sonrasında bazen kalp kapağı kireçlenmesi olan bölgenin üzerinde sıvı birikmesi görülebilmektedir. Bu sıvı birikmesi ise direk olarak akciğere zarar vererek ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Kalp kapağı kireçlenmesinin nedenleri:

-Bu durumun en büyük nedeni, tabi ki insanlarda doğumsal olarak bu duruma yatkınlığın olmasıdır. Gençlerde görülen kalp kapağı kireçlenmesi sorunlarında genellikle problem erken yaşlarda ortaya çıkar. Eğer sorun ileri yaşlarda görülmüş ise genellikle farklı problemler, neden olarak ele alınır.

-İnsanlarda bulunan romatizmal hastalıklar kalp kapağı kireçlenmesinin en büyük nedenlerinden biridir.

-Yaş ilerlemesi yine bu soruna neden olan önemli bir durumdur. Bu etkene bağlı olarak kalp kapağı kireçlenmesi sorunu yaşayan insanların yarısı etkilenmektedir.

-Bunların yanında böbrek hastalıkları, aşırı sigara, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon gibi durumlarda bu sorunun nedenlerindendir.

 

Yorum Yazın