Mountain View

Gripten kurtulmanın basit yöntemleri

Mevsim fark etmeksizin yakalandığımız grip gerek iş gerekse sosyal hayatımızı alt üst ediyor. Verimsiz çalışma performansı ve keyifsiz yaşamın nedenlerinden biri olan gripten korunma ve hızlıca kurtulmanın yollarını sizler için derledik.

Soğuk havaların başlaması ile grip vakalarında katbekat artış gözüküyor. Değişen mevsime ayak uyduramayan insanların gribe yakalanması ile birlikte kısa sürede salgın halini alan gripten kurtulmanın ve yakalanmamanın yollarını sizler için araştırdık.

1

Burun tıkanıklığı, iştahsızlık, halsizlik, dirençsizlik ve öksürük ile geçen günler, iş verimliliğimizi ve sosyal hayatımızı olumsuz etkilemekle kalmayıp sağlığımızı da ciddi oranda zedeliyor.

Uzmanlar düzenli yapılan egzersizlerin kişinin direncini arttırdığı yönünde hem fikir. Güneş ışığından daha fazla verim almak adına sabah sporu grip olmamak için başvuracağınız seçenekler arasında.

2

Gün içerisinde yüzlerce insan ile temasa giriyoruz. Tokalaşmak belki de grip gibi virüs ile yayılan hastalıkların bulaşması için en kolay yöntem. El temizliğimize dikkat etmeli gün içerisinde için sık sık antiseptik kullanmalıyız.

3

Özellikle ofis ve plaza ortamında çalışanlar için çalışma ortamının havasız kalması büyük sorun teşkil etmekte. Soğuk havalarda üşüme endişesi ile pencerelerin açılmaması, gün içinde her yaştan insanın zamanının büyük bir bölümünü okul, iş yeri, toplu taşıma araçları ve kafeterya gibi kapalı mekanlarda geçirmesi, hastalıkların yayılmasını kolaylaştırıyor. Bulunduğumuz ortamın sürekli havalandırılmasını sağlamalıyız.

4

Kişi eğer ki bu uyarıları dikkate almayıp grip olmuşsa hastalığın etkilerinden çabuk korunmak ve kurtulmak adına tedavileri aksatmamalı. İlaç tüketimi için mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Hastalığın en büyük düşmanı vitaminlerdir. Kış meyveleri olan portakal, greyfurt, kivi ve mandalinada bulunan yüksek miktarda ki C vitamini sayesinde grip virüsü ile mücadele kolaylaşır.

5

Gripten kurtulmanın bir diğer yanı ise verimli bir şekilde dinlenmektir. Kişiyi dirençsiz kılan girip virüsü gündelik yaşamı olumsuz etkilemesi ile bilinir. Hal böyle olunca da gribi atlatmak için dinlenmek kaçınılmaz oluyor.

Dinlenme ile birlikte düzenli uyku metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir ömür için 6 saatten az uyumamak gerekiyor. 6 saatten az uyuyan kişilerde örneğin kalp hastalıkları daha fazla izleniyor. Gündüz uykularının çok fazla önemi yok. Önemli ve gerekli olan gece 11′den sonra uyumak.

Sleep linked to weight. A new study suggests there is a just right amount of sleep, with people who get too little and those who get too much actually putting on weight as a consequence. The study, conducted by obesity researchers at Laval University in Quebec City, showed that people who slept five to six hours a night and people who averaged nine to 10 hours a night put on more weight when followed over a six-year period as compared to people who got the recommended seven to eight hours of shut-eye.

Grip virüsü sürekli mutasyon değiştirerek karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz vakalarda bol bol sıvı tüketilmesi, dinlenilmesi, el hijyeninin sağlanması, hastalığa yakalanmış kişilerle temastan kaçınılması önleyici olabilmektedir.

 

Yorum Yazın