Mountain View

SAÇ EKİMİ

SAÇ NAKLİ DÜŞÜNÜYORSANIZ

Yaşlılık, hormonal değişiklikler ve ailede kelliğe yatkınlık gibi birçok faktör saç kaybına sebep olabilmektedir. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de o kadar hızlı olmaktadır.

Eğer siz ve doktorunuz sizin için en uygun seçimin saç nakli olduğuna karar verirse bu konuda içiniz rahat olabilir. Çünkü plastik cerrahlar tarafından bu işlem 20 yıldan fazla bir süredir başarıyla yapılmaktadır.

Eğer saç nakli düşünüyorsanız, bu yazı yapılabilecek olan girişimler hakkındaki temel bilgileri size vermeyi amaçlamaktadır.

Saç naklindeki önemli noktalar

Saç nakli sizin görünüşünüzü güzelleştirir ve kendinize olan güveninizi arttırır fakat sonuçlar her zaman sizin idealinizdeki gibi olmayabilir. Cerrahi bir girişime karar vermeden önce iyice düşünmeli ve durumu doktorunuzla yeniden değerlendirmelisiniz.

Saç nakline aday olan hastaların verici alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç rengi, sertlik derecesi, dalgalı ve kıvrımlı olması gibi diğer faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir.

Saç naklinde sayılı teknik bulunmaktadır. Bazen iki yada daha fazla teknik en iyi sonucu almak için kombine kullanılmaktadır. Nakil tekniklerinden punch greft, mini greft, mikro greft, slit greft ve strip greft gibi teknikler genellikle daha küçük girişimler isteyen hastalarda kullanılmaktadır. Flebler, doku genişletilmesi ve saç derisinin küçültülmesi gibi teknikler ise daha dramatik değişiklikler isteyen hastalar uygulanmalıdır.

Bununla beraber unutulmamalidir ki yapilabilecekler bazen sinirli kalmaktadir.Çok az saçi olan hastalar için ise cerrahinin uygun bir seçenek olmadigi da akilda tutulmalidir.

 

KADINLARDAKİ SAÇ KAYIPLARI

Yaklasik olarak her 5 kadindan biri yaslilik, hastalik ve menapoz sonrasi olusan hormonal degisiklikler gibi nedenlerle saç dökülmesi yasamaktadir. Kadinlarda erkeklerdeki gibi yama tarzinda bir dökülme olmaz. Bunun tersine tüm saç derisinde yaygin bir dökülme ve incelme meydana gelir.Özellikle mini greftler, saçlarda seyrelmenin oldugu alanlari dolgunlastirmak için bu hastalarda iyi bir seçenektir. Verici alan olarak saç tellerinin daha yogun oldugu, basin arka kisimlari kullanilmalidir. Flepler ve doku genisletme islemleri ise saç kaybinin çok fazla oldugu hastalarda kullanilabilir.Eger saçlariniz için cerrahi bir girisim düsünüyorsaniz sunu unutmamalisiniz ki bu islem saçlarinizdaki dökülmeyi önlemez fakat seyrelmis olan alanlarda daha dogal ve dolgun bir görüsüm saglar.

 

Tüm cerrahi girişimlerde bazı riskler vardır…

Saç nakli bu konuda egitim almis ve tecrübesi olan bir doktor tarafindan gerçeklestirildigi takdirde güvenli bir girisimdir. Fakat kisinin saç özellikleri, fiziksel reaksiyonlari ve iyilesme kapasitesi gibi degisken özellikler yüzünden sonuç hiçbir zaman tam olarak belirlenemez.

Diger baska cerrahi girisimler gibi burada da enfeksiyon meydana gelebilir.Asiri kanama ve/veya dikis hattinin asiri gergin olmasi gibi sebepler yüzünden dikis izinin genislemesi sonuçta bazi saç derisi küçültme islemleriyle sonuçlanabilir.

Ekim tekniklerinde de alinan greftlerde bir miktar kayip olabilir. Ayrica greft alanindaki saçlar yeniden büyümeye baslarken saçlarda belli bir süre dökülme olmasi da dogaldir. Cerrahi sonrasi saç kaybi ilerleyici olarak devam eder özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde dogal olmayan bir görünüm meydana gelirse yine ek cerrahi girisim gerekebilir.

Cerrahi planlanırken …

Saç nakli ve ekimi, seçilecek teknigin kisiye bagli olarak degistigi bir islemdir. Bu yüzden doktorunuzu seçerken ekim tekniklerinde oldugu kadar ayni zamanda doku genisletilmesi ve flepler üzerinde de deneyimi olan ve hangi tür cerrahi girisimin size daha uygun olabilecegini bilen bir hekimi seçmelisiniz. Eger doktorunuz , bu tekniklerden sadece birisini yapabildigini söylüyorsa bu konuda daha deneyimli birisine gitmelisiniz.

Doktorunuz ilk muayenesinde saçlarinizin büyüme özelliklerini, saç kaybinin derecesini, ailedeki saç kaybi hikayesini ve daha önce cerrahi bir tedavi alip almadiginizi degerlendirecektir. Ayrica yasam tarzinizi ve cerrahi sonrasi olasi sonuçlari ve beklentilerinizi de sizinle konusacaktir.

Cerrahi sirasinda veya sonradan size sorun olusturabilecek kontrolsüz yüksek tansiyon, pihtilasma bozukluklari ya da ya da vücutta asiri iz olusumuna egilim gibi tibbi durumlar da doktorunuz tarafindan ameliyat öncesi degerlendirilir. Eger sigara içiyorsaniz ya da kanamayi etkileyebilecek aspirin gibi ilaçlar aliyorsaniz bu durumdan doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Cerrahiye hazırlık

Cerrahi öncesi dönemde doktorunuz tarafindan, nasil bir hazirlik yapacaginiz, neleri yemeniz ve içmeniz gerektigi, sigara içimi ve almaniz ya da birakmaniz gereken ilaçlar size anlatilir. Bu önerilere dikkatle uyarsaniz sonuçlar sizin için daha yüz güldürücü olacaktir. Eger sigara içiyorsaniz cerrahi girisimden en az 1-2 hafta önce birakmaniz tavsiye edilir. Çünkü sigara, deriye olan kan akimini azaltarak iyilesmenizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Ameliyatınız hangi ortamda yapılmalı?

Ameliyatiniz doktorunuzun muayenehanesinde veya yatakli olmayan bir cerrahi merkezde gerçeklestirilebilir. Hastalarin nadiren bir hastanede kalmalari gerekir.

 

FUE YÖNTEMİYLE SAÇ EKİMİ

El punchlari veya motorlu puch ile foliküller alinir. Her bir foliküler ünite 1-4 saç ve kökünü içerir. Bu islemden önce folikül çikarilacak bölgedeki saçlar 1- 2 mm kalacak sekilde traslanir. Hem verici hem de saç ekimi yapilacak alici alanda lokal anestezi uygulandiktan sonra alinan tek tek foliküller saçsiz alana transplante edilir. Teknigin avantajlari: 1 hafta içinde foliküllerin alindigi alandaki minik delikler iz birakmayacak sekilde kapanir. Hergün seanslar uygulanabilir ve her seansta 1000 -2500greft ekilebilir. Seanslar arasinda klasik teknikte oldugu gibi beklemek gerekmez. Ayrica verici alanda uyusukluk, kanama, yara izi ve dikis alinmasi gerekliligi yoktur. Ense bölgesinden saçli deri seridi çikarilmadigindan iyilesme çok daha hizli olmaktadir. Bas bölgesinde yeterince folikül bulanmadigi durumlarda vücudun degisik yerlerinden (gögüs, sirt, karin, bacak bölgesinden vs. ) foliküler üniteler alinip basa transfer edilebilir. Hangi teknikte olursa olsun, saç restorasyon cerrahisini, saçli deri anatomisini ve cerrahisini en iyi bilen, uygulayan Plastik Cerrahlarin yapmasi uygun olacaktir.

 

KLASİK YÖNTEMLE SAÇ EKİMİ

Genel anlamda iki kulak arasi ense bölgesindeki erkeklik hormonlarina dirençli olan saç follikülerinin yeterli miktarda bir kisminin çesitli tekniklerle buradan alınarak saçsiz veya seyrelen alanlara nakledilmesi islemidir. Saç Ekimi lokal anestezi altinda yapilir. Genel anestezi pek tercih edilmez. Saç nakli ortalama 3 &ndash 5 saat süren bir islemdir. Bu süre ekim yapilacak bölgenin genisligine göre daha kisa veya uzun olabilir.

Iki kulak arasi ense bölümünü saçlarin uzunlugu 2- 5 mm olacak sekilde tiraslanir ve alinacak bölge tespit edilir. Alinacak cilt ciltalti doku parçasi bu bölgenin saç yogunlugu, dokunun esnekligi ve kisinin ne kadar saça ihtiyaci olduguna bagli olarak islemi yapacak Plastik Cerrah tarafindan planlanir. Steril sartlarda lokal anesteziyi takiben, buradaki doku parçasi çikarilir. Islemin bu bölümünde dikkat edilmesi gereken, saçlarin deriye giris açilarina paralel kesi yapilarak folliküler ünitelerin kaybini azaltmak ve daha az iz kalmasini saglamaktir.

Bu bölge dikis ile kapatilir. Hatta ense saçlariniz bir kaç santim uzunlukta ise bu dikisler görünmez. Alinan bu saçli doku seridi, mikroskop altinda folliküler ünitelerine ayristirilir. Folliküler üniteler 1″li, 2″li, 3″lü saç teli içerecek sekilde ayristirilir. Bu bölümde mikroskop kullaniminin, folliküler ünite kayiplarini azalttigi yapilan arastirmalarla kanitlanmistir. Ameliyatin 2. bölümünde hastanin yüz sekline uygun saç çizgisini belirlenir ve ekim yapilacak bölgeye uygun lokal anestezi uygulanir. Sonrasinda saç folliküllerinin yerlestirilecegi bölgeye slit yöntemiyle kanallar açilir.

Ameliyatin 3. bölümünde ise ayristirilan folliküller üniteler çok özel mikrocerrahi pensetleriyle dikkatli bir sekilde, açilan kanallara yerlestirilmesi ile islem sonlandirilir. Ameliyat bitiminde alindan baslayip ensedeki dikis bölgenize dogru uzanan bir tampon bandaj yapilir. Bir gün sonra bandaj çikartilabilir. Ameliyat sonrasinin konforlu geçirilmesi amaciyla reçete verilir. Reçetenizde bulunan agri kesici, ameliyat sonrasinda genellikle ilk 24 saat içinde geçecek olan hafif agrilari giderecektir. Ameliyat sonrasinda hastalarda agri sikayeti olmaz. Ameliyattan sonra ekim yapilan bölgede 2. gün kabuklanma baslayacaktir. 2. veya 3. gün saçlarinizin ilk yikamasi ekibimiz tarafindan dikkatli bir sekilde yapilacaktir. Hergün bir kez bu islem tekrarlanacaktir. 8-10 yikama sonrasinda ekim yapilan bölgede kabuklanma yok olacak ve hatta ekilen saçlariniz birkaç mm daha uzamis olacaktir.

Ameliyattan 15 gün sonra dikisleriniz alinacaktir. Ameliyattan sonra sayet saçlarinizi kestirme ihtiyaci duyarsaniz dikislerin alinmasini takiben kuaförünüze gidebilirsiniz. Ameliyattan 48 &ndash 72 saat sonra alinda baslayip bazen göz kapaklarina ve sakaklara kadar inebilen sislik olabilir. 2-3 gün içerisinde kendiliginde kaybolur. Bu durumu azaltmak için ameliyat sonrasi evinizde saat basi 15 er dakika bir havluyu sis bölgeye sererek üzerine uygulayacaginiz buz kompresi sislikleri azaltacak ve geçme süresini kisaltacaktir. Buz uygulamasinin 24 saatten sonra etkisi azalacagindan bundan sonra uygulama kesilebilir. Genellikle ameliyattan 2-4 hafta sonra ekilen saçlarin bir kismi veya tamami dökülür. 8-10 hafta kadar istirahat dönemi yasayan hücreler yeni yerlerine adaptasyonlarini tamamladiktan sonra tekrar cilt yüzeyinden saçlar çikmaya baslar.

Saçlariniz ayda ortalama 1- 1.5 cm uzayarak 6. ayda kesilecek boyutlara ulasacaktir. Saçlarinizin çikmaya baslayacagi 3.ayda ekim yapilan bölgede bir kaç sivilcelenme olusabilir. Bunu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Saç ekiminden sonra 2.seans planlaniyorsa bu islem en erken 6 ay sonra yapilabilir.

Eski saçlarınıza kavuşmanız dileğiyle…

Dr Yasin Ünal

Yorum Yazın