Mountain View

Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti Ameliyatından Yarar Görecek Kişiler Kimlerdir?

Diyet ve egzersize cevap vermeyen karIn derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış ve karin kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Kilo vermeye niyetli hastaların bu ameliyatı ertelemesi gereklidir.

Dogum yapmaya niyeti olan hanimlarin da bu ameliyati dogum sonrasina ertelemesinde yarar vardir. Bir abdominoplasti ameliyati görünüsünüzü ve kendinize olan güveninizi arttiracaktir, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavusmanizi veya tedavi gerektiren diger sorunlarinizi ortadan kaldirmayi saglamayacaktir. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düsünmeniz ve bunlari cerrahinizla tartismaniz gerekir.

 

Ameliyat Öncesi Ameliyata Hazırlanma Nasıldır?
Bu dönemde cerrahinizin sizden bazı talepleri olacaktir. Özellikle eger sigara içiyorsaniz buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasina kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalisiniz. Eger kullaniyorsaniz E vitamini ve aspirine ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soguk alginligi yada baska bir enfeksiyon, operasyonunun ertelenmesine sebep olabilir.

 

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

* TAM KARIN GERME AMELIYATI (ABDOMINOPLASTI)

* KISMI KARIN GERME AMELIYATI (MINI-ABDOMINOPLASTI)

Abdominoplasti orta ve alt karin bölgesinde mevcut fazla yag ve sarkik haldeki cilt dokusunun alindigi ve karin kaslarinin gerilerek saglamlastirildigi bir cerrahi girisimdir, bir sismanlik tedavisi degildir. Sisman kisiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile sisman göbek ve karin görünümü dramatik bir sekilde düzelir;ancak ameliyata bagli iz kalicidir. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafindan kullanilan pek çok teknik vardir. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatlari,liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diger bazi ameliyatlarla ( rahim,yumurtalik ameliyatlari vb) beraber de yapilabilir. Bir abdominoplasti ameliyati düsünüyorsaniz bu yazi size bilgi verecektir,tüm sorularinizin yanitlarini burada bulamayabilisiniz,bunun için mutlaka bir PLASTIK REK. CERRAHA basvurulmalidir.

 

Ameliyat Nerede Yapılır ?

Tam veya kismi abdominoplasti ameliyatlari hastane sartlarinda yapilir.

 

Ameliyat Planlanması Nasıl Yapılır?

Ilk muayenenizde cerrahiniz genel saglik durumunuz,karin bölgesindeki yag miktari ve dagilimi, karin cildinin sarkikligi ve fazlaligi ve deri kalitesini ögrenecektir. Bu muayene sirasinda; geçirdiginiz hastaliklar,halen mevcut saglik problemleriniz ( seker hastaligi vb) , aliskanliklariniz (sigara, içki vb) ve kullandiginiz ilaçlar (aspirin, sakinlestirici vb) hakkinda doktora dogru ve ayrintili bilgi vermelisiniz. Bu muayene sirasinda doktorunuza söylemeniz gereken diger bir konu, bu ameliyati neden istediginiz ve bu ameliyattan neler beklediginiz ile ilgilidir. Bu konuyu açiklikla tartismaktan kaçinmayin. Siz beklentileriniz ve muayene bulgulariniz sonucu, tek basina veya liposuction ile birlikte tam veya kismi abdominoplati için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece liposuction sizin için yeterlidir. Bu muayene sirasinda anestezi tipi, kaç gün hastahanede kalacaginiz ve ameliyat sonrasi karsilasabileceginiz olasi sorunlar tartisilmalidir.

 

Ameliyat İşlemi Nasıldır?

Tam abdominoplasti, ameliyatin genisligine bagli olarak 2-5 saat, kismi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Siklikla bir kalçadan karsi kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hatti ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapilmasi gerekir. Kismi abdominoplastide kesi hatti daha kisadir ve göbek yeri degistirilmeyebilir. Ameliyat sirasinda karin derisi, kasiklardan itibaren kaburga kemikleri hizasina kadar altindaki kaslardan serbestlestirilir. Karin kaslarinda bir zayiflik veya fitik varsa, burasi takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklastirilir. Mini-abdominoplastide yapilan bu islemler daha sinirlidir. Operasyon bittikten sonra insizyonlar gizli (intradermik) dikis ile kapatilir ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla siviyi emmek için dren adi verilen bir yada iki tüp deri altina yerlestirilebilir.

 

Fazla Yağlarin Alınması Ameliyatı (Liposuction)

Eriskin insan vücudundaki yag hücresi sayisi sabittir. Ergenlikten sonra yag hücresi sayisi artmaz, ancak yag hücrelerinin hacmi artar .Bu da kilo artisi ile sonuçlanir. Karin, bel, kalça, uyluk dis ve iç tarafi, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yag birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yaglanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasinin bozulması ile sonuçlanır.

Yorum Yazın