Mountain View

DERMABRAZYON (CiLT SOYMA – KiMYASAL PEELiNG)

Akademi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Kırman’ın katkılarıyla hayata geçirilen hastaları bilinçlendirme görevimiz kapsamında hazırlanan bu yazımızda ‘Dermabrazyon’ diğer adıyla Cilt Soyma veya Kimyasal Peeling olarak bilinen işlemle ilgili tüm bilmeniz gerekenleri Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi doktorumuz Opr. Dr. Yasin Ünal anlattı

 

Dermabrazyon Nedir?

Derinin pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik uygulanan mekanik soyma işlemidir. En sık sivilcelerin bıraktığı izlerin ve lekelerin azaltılması için uygulanır. Derinin yüzeysel tabakası soyulduğunda, oluşan yaranın iyileşmesiyle daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri tabakası ortaya çıkar.

Ameliyat, dermabrazyon uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Lokal anestezi altında yapıldığında kişi aynı gün evine dönebilir. Genel anestezi altında ameliyat yapıldığında kişi aynı gün ya da ertesi gün eve dönebilir.

Ameliyatı takiben rahatsızlık vermeyecek derecede hafif yanma hissi şeklinde ağrı olabilir, ancak ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Yaraların iyileşip kapanması 5-10 gün sürer. İyileşmiş bir yara taze bir deri örtüsü ile kaplandığında pembemsi renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve birkaç hafta içinde normal deri rengini alır.

Kimyasal peeling meyve asitleri, glikolik asit 15-30 ve 70 lik ,TCA gibi maddelerle yapılır.

15 dakika süren uygulama sonrası hafif kızarıklık oluşmakta ve uygulama 3-4 seans tekrarlamaktadır. Cilt lekeleri ciltteki düzensizlikler ve ince kırışıklıklar için güzel bir tedavidir.

Yorum Yazın